Jak wybrać dobre narzędzia pneumatyczne

pneumatykaW warsztatach naprawczych, czy w zakładach produkcyjnych używa się wielu różnego rodzaju narzędzi. Mogą to być narzędzia ręczne, elektronarzędzia, albo też narzędzia pneumatyczne. Siłą napędową dla tych ostatnich jest sprężone powietrze. Oprócz samych narzędzi trzeba więc jeszcze oczywiście posiadać odpowiednie urządzenia, które to sprężone powietrze będą wytwarzać, czyli kompresory.

Narzędzia pneumatyczne stosowane w warsztatach, czy zakładach produkcyjnych mogą być rożnego rodzaju. Do podstawowych należą z pewnością pistolety do przedmuchiwania, ropownice, czy pistolety lakiernicze. Jednak oprócz nich zastosowanie mają również udarowe lub kątowe klucze pneumatyczne, młoty pneumatyczne, czy też zasilane powietrzem odpowiedniki elektronarzędzi (piły, wiertarki, szlifierki itp.)

Żeby jednak narzędzia takie spełniły swoje zadanie i można było za ich pomocą wykonać wszystkie niezbędne prace, musza to być narzędzia o odpowiednich parametrach i charakteryzujące się dobrą jakością zapewniającą ich długą żywotność, nawet przy intensywnej eksploatacji. Oczywiście konieczne jest również eksploatowanie takich narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem i z określonymi parametrami roboczymi, takimi jak maksymalne ciśnienie. Tu dużą rolę odgrywa cały zestaw do wytwarzania sprężonego powietrza, a więc sama sprężarka oraz osprzęt do niej, czyli reduktory oraz manometry wskazujące ciśnienie. W prawidłowej eksploatacji ważne jest również regularne wykonywanie ewentualnych czynności serwisowych, jeżeli takie są potrzebne.

Przy wyborze narzędzi pneumatycznych takich jak klucze, czy odpowiedniki elektronarzędzi trzeba zwracać również uwagę na ilość powietrza, jaka potrzebują te narzędzia. Jest to ważne, ponieważ do sprężenia określonej ilości powietrza potrzeba odpowiedniej ilości energii (zwykle elektrycznej), a ta jak wiadomo nie jest darmowa. Narzędzia pneumatyczne dobrych marek oprócz niezawodności oferują również dużą wydajność i sprawność, przez co ich używanie wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami.

Aby zapewnić sobie używanie dobrych narzędzi pneumatycznych oraz dobre usługi serwisowe, trzeba znaleźć dobrego ich producenta i dostawcę, czyli sklep z narzędziami który posiada też szeroki wybór i niskie ceny. Dzięki temu można będzie dobrać narzędzia o parametrach najbardziej odpowiadających potrzebom, a jednocześnie nie przepłacać.  

Powiązane artykuły