Dobre narzędzia pneumatyczne

narzędzia czyżyckiWiele narzędzi stosowanych w warsztatach profesjonalnych i amatorskich to narzędzia pneumatyczne. Są one szczególnie przydatne w warsztatach związanych z naprawa samochodów, czyli głównie w warsztatach mechanicznych. Wśród narzędzia tego typu można wyróżnić wiele rodzajów. Są to na przykład narzędzia służące do pompowania powierza do kół samochodów i służące do pomiaru ciśnienia, tak jak pistolety do pompowania i przedmuchiwania zintegrowane z manometrem, narzędzia lakiernicze, takie jak pistolety malarskie, różnego rodzaju klucze i młoty pneumatyczne, a także pneumatyczne odpowiedniki standardowych elektronarzędzi typu wyrzynarka, czy też wiertarka.

Narzędzia pneumatyczne, jeżeli tylko posiadają parametry odpowiednie do potrzeb danego warsztatu, mogą znacznie usprawnić jego pracę. Trzeba jednak pamiętać, żeby były to narzędzia dobrej jakości, ponieważ pracują one pod dużym ciśnieniem i są często narażone na duże obciążenia, więc muszą być one odporne na szybkie zużycie się. Jednocześnie wysoka jakość zapewni również bezpieczeństwo użytkowania narzędzia pneumatycznych pracujących pod wysokimi ciśnieniami.

W narzędziach pneumatycznych duże znaczenie ma także ergonomia ich użytkowania. Z pewnością operującemu takim sprzętem znacznie wygodniej będzie się pracować, jeżeli będzie to sprzęt dobrze leżący w dłoni, a jednocześnie o niezbyt dużej wadze, szczególnie, jeżeli praca ma się odbywać przez kilka godzin. Warto również zwrócić uwagę na możliwości regulacyjne niektórych sprzętów, czyli na przykład na to, czy można w nich łatwo regulować ciśnienie podczas pracy, aby na przykład zmniejszać lub zwiększać prędkość obrotową.

Narzędzia pneumatyczne, jak sama nazwa wskazują potrzebną do pracy powietrza. Musi to być oczywiście powietrze o odpowiednim ciśnieniu, a sprężarka je dostarczająca musi mieć odpowiednią wydajność, czyli dostarczać odpowiednia ilość powietrza w jednostce czasu. Tylko w ten sposób możliwe będzie zapewnianie urządzeniu właściwej wydajności, koniecznej do dobrego wykonania określonych prac. Oczywiście ciśnienie nie może być też zbyt duże z powodu możliwości uszkodzenia urządzenia, zagrożenia, jakie może to stwarzać dla pracownika, czy też z powodu zapewnienie właściwych warunków pracy (np. w przypadku pistoletów lakierniczych). Dlatego oprócz sprężarek ważną rolę odgrywa również taki osprzęt, jak dobrej jakości manometry i reduktory, które pozwolą na zachowanie prawidłowych parametrów eksploatacyjnych.  

Powiązane artykuły