Klucze pneumatyczne są narzędziami, które stosowane są raczej w warsztatach profesjonalnych. To z ich pomocą z dużą łatwością dokręcimy czy też odkręcimy najróżniejsze śruby. Nie będziemy do tego potrzebować zbyt dużej siły. Do czego wykorzystamy jeszcze to narzędzie oraz czym się cechuje mechanizm takiego działania?

Do jakich prac są stosowane klucze pneumatyczne?

Z pneumatycznymi kluczami najczęściej się spotykamy w warsztatach samochodowych. To tam służą do okręcania oraz przykręcania najróżniejszych śrub i śrubek. Najczęściej są to śruby, które się znajdują przy kołach osobowych pojazdów. Ten specjalny mechanizm pozwala na wykonanie tejże czynności bez użycia zbyt dużego nakładu siły i to nawet w sytuacji, gdzie śruba jest zapieczona oraz niemożliwa do ręcznego odkręcenia. Narzędzie to cechuje się dużo niższym obrotowym momentem. Może się także przydać podczas wykręcania zapłonowych świec.

Wyróżniamy dwa typu kluczy pneumatycznych. Są to klucze udarowe pneumatyczne oraz klucze udarowe elektryczne. Różnica pomiędzy nimi to sposób zasilania. Klucze udarowe pneumatyczne wydają się wydajniejsze oraz mocniejsze. Osiągają one wyższy moment obrotowy. Jednak ma pewne ograniczenia. Wyłącznie może być używany przez osoby, które są w posiadaniu sprężarki. Są o wiele lżejsze oraz wygodniejsze w obsłudze. Z kolei klucze udarowe elektryczne są kluczami sieciowymi oraz akumulatorowymi. Są to urządzenia o mocy nieco słabszej. Jednak można ich używać w zasadzie w każdym miejscu. Sprawdza się idealnie podczas wykonywania prac lżejszych. Warto zaznaczyć, że uwagi na to, że udarowy klucz udarowy posiada silniczek wbudowany. Jest dużo cięższy od udarowych kluczy pneumatycznych. W związku z tym te klucze pneumatyczne są mniej wygodne w użytkowaniu.

Działanie klucza pneumatycznego

Działanie kluczy pneumatycznych jest możliwe dzięki układom powietrza sprężonego, które wytwarzają do tego potrzebną energię. Do jego funkcjonowania prawidłowego jest niezbędne posiadanie sprężarki. Mechanizm pracy takiego właśnie narzędzia się składa z części następujących:

  • wykonawczej,
  • sterowania,
  • przygotowania powietrza.

A w jaki sposób powietrze sprężone wprawia w ruch klucz? Powietrze wtłaczane jest do samego cylindra narzędzia, w którym się znajduje wirnik. Przetaczanie go z jednej strony na drugą na pewno sprawia, że wirnik obraca się, a energia tworzona w ten sposób trafia na napędowy wał oraz także na konstrukcyjne elementy. Co zyskamy, gdy wybieramy klucz pneumatyczny? Tego rodzaju narzędzia cechują się budową prostą, która nie utrudnia pracy użytkownikowi. Poza tym zastosowanie mechanizmu tego zapewnia podczas pracy bezpieczeństwo.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl