Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

W przemyśle, w naprawach samochodów i innych dziedzinach stosuje się pneumatyczne narzędzia wiertnicze - wiertarki pneumatyczne. Czym jest wiertarka pneumatyczna, jak działa i jak prawidłowo wybrać i używać to narzędzie?

Wiertarki pneumatyczne to rodzaj ręcznej pneumatycznej maszyny obrotowej do wiercenia otworów w metalach, tworzywach sztucznych, drewnie i innych materiałach. Ze względu na swoją wszechstronność, wysoką wydajność, prostą konstrukcję, niezawodność i bezpieczeństwo przeciwpożarowe (nie tworzy iskier), wiertarki pneumatyczne są szeroko stosowane w budownictwie, naprawie i konserwacji samochodów, w inżynierii mechanicznej, a nawet w praktyce amatorskiej. 

Wiertarki pneumatyczne górnicze - odmiana udarowa

Wiele sklepów oferuje też wiertarki górnicze pneumatyczne, które mają zastosowania w przemyśle ciężkim i wydobyciu. Wiertarki pneumatyczne wszystkich typów mają zasadniczo zbliżoną konstrukcję i zasadę działania. Wymienić należy pneumatyczny obrotowy silnik łopatkowy, przekładnie oraz uchwyt. Konstrukcja oparta jest na obudowie, z której tyłu znajduje się silnik pneumatyczny z urządzeniem rozruchowym, a z przodu - skrzynia biegów i uchwyt / wrzeciono. Silnik jest obrotowy, lemieszowy, może być jednostronny (prawy lub lewy), a także odwracany. Składa się z obudowy z oknami wlotowymi i wylotowymi, wewnątrz której znajduje się wirnik z ruchomymi łopatkami, które przylegają do ścianek obudowy. Moment obrotowy w silniku pneumatycznym powstaje w efekcie działania powietrza, które przepływa pod ciśnieniem do wirnika, gdzie rozszerza się i popycha ostrza. Powietrze wywiewane jest przez specjalne okno lub przez tłumik, co zmniejsza poziom hałasu. Nieco bardziej skomplikowaną budowę mają wiertarki udarowe pneumatyczne.

Silnikiem steruje urządzenie rozruchowe, którym w najprostszym przypadku jest zawór kulowy z przyciskiem lub pokrętłem sterującym zamontowany na obudowie. W bardziej złożonych ćwiczeniach urządzenie to można uzupełnić mechanizmem wstecznym, który zmienia kierunek przepływu powietrza wpływającego do silnika. Istnieją również narzędzia, które zapewniają mechanizm regulacji prędkości silnika pneumatycznego. Wiertarki pneumatyczne są warunkowo podzielone na kilka klas według ich przeznaczenia: uniwersalne, przemysłowe, wiertarki udarowe pneumatyczne czy wiertarki górnicze pneumatyczne.

Wiertarki pneumatyczne - jakie jest ich zastosowanie ?

Decydując się na zakup wiertarki pneumatycznej, należy zwrócić uwagę na maksymalną średnicę wiertła, prędkość, ciśnienie robocze oraz zużycie powietrza. Większość wiertarek może pracować z wiertłami do 6, 8 i 10 mm. Inne z potężnym narzędziem przemysłowym - do 32 mm, prędkość wrzeciona może wynosić od 200 do 3000 obr./min przy ciśnieniu roboczym od 5 do 7 atmosfer. Narzędzia mogą mieć silnik nieodwracalny lub odwracalny.

Wybierając wiertarkę pneumatyczną, należy wziąć pod uwagę obszary jej zastosowania i charakterystykę istniejącego sprzętu pneumatycznego. W zastosowaniach przemysłowych lepiej jest wybrać wiertarki z wrzecionem ze stożkiem Morse'a - mogą one korzystać ze standardowych obrabiarek. Wiertarki z uchwytami krzywkowymi są bardziej wszechstronne, gdyż mogą pracować innym sprzętem o szerokim zakresie rozmiarów. Należy pamiętać, że wkład kluczowy, chociaż wymaga więcej czasu, aby ponownie zainstalować sprzęt - zapewnia niezawodne mocowanie. Samozaciskowy uchwyt narzędziowy jest najlepszym rozwiązaniem do serwisu samochodowego lub do użytku prywatnego.

Wiertarki pneumatyczne

Wiertarka pneumatyczna kątowa ASTA

Wiertarka pneumatyczna kątowa ASTA
Wiertarka pneumatyczna kątowa ASTA

Dostępność: na wyczerpaniu

Wysyłka w: 24 godziny

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl